Jak koupit nemovitost:
Návod krok za krokem
Zvažujete koupi bytu, domu nebo pozemku? Jedná se o jeden z největších výdajů, který budete v životě řešit, proto je dobré nepodcenit přípravu. A právě s tím vám pomůže tento článek.
Návodů na koupi nemovitosti najdete na internetu spoustu, stejně je ale vždy potřeba vše brát s ohledem na vaši konkrétní situaci. V našem článku se proto snažíme obsáhnout vše, co vás na cestě za koupí nemovitosti může potkat – od výběru přes nevyhnutelné formality až po různé problémy, které mohou nastat. Zejména pokud chcete vědět, jak koupit byt, dům nebo pozemek bez realitky, bude se vám tento článek hodit. Kde tedy začít?
Obsah:
- Proč se vyplatí mít jasnou představu
- Kde vyhledávat nabídky
- Osobní vlastnictví vs. družstevní vlastnictví
- Specifika koupě stavebního pozemku
- Jak prověřit fyzický stav nemovitosti
- Jak zjistit, zda kupovaná nemovitost nemá právní vady
- Proč je dobré prověřit prodávajícího
- Zjistěte náklady na provoz nemovitosti
- Prověřte si sousedy
- Jak poznat, že je cena adekvátní?
- Jak koupi nemovitosti financovat
- Kdy je dobré obrátit se na advokáta
- Stručně o smluvní dokumentaci
- Jak probíhá přepis nemovitosti
- Co vás čeká po přepisu nemovitosti
Proč se vyplatí mít jasnou představu
Hledáte nemovitost k bydlení, nebo jako investici? Preferujete dům se zahradou, nebo městský byt s dobrou občanskou vybaveností? Než se vydáte za koupí, je potřeba si představy ujasnit, abyste se nenechali strhnout první přijatelnou nabídkou. Také se zamyslete nad tím, pro kolik osob byt nebo dům pořizujete (Plánujete děti, které budou časem vyžadovat vlastní pokoje?), případně jestli pracujete z domu a potřebujete k práci zajistit klid.
I když se na první pohled zdá, že je lepší koupit větší nemovitost jen tak pro jistotu, kdyby se vám nakonec další místnost hodila, je dobré si uvědomit, že platíte za každý metr čtvereční. Když ale koupené metry nevyužijete, jsou to špatně investované peníze.
Kde vyhledávat nabídky
Jakmile máte ujasněnou představu, můžete začít brouzdat realitními servery, jako jsou Sreality a Reality iDNES, případně bezrealitky.cz, ve kterých si podle filtrování snadno zadáte hledané parametry. Ale to není jediné místo, kde nabídky najdete. Vyplatí se sledovat vývěsky městských částí, podívat se na inzeráty na sociálních sítích, nebo se aktivně ptát přátel a kolegů.
Osobní vlastnictví vs. družstevní vlastnictví
Před koupí bytu zvažte, jestli pro vás bude výhodnější byt v osobním, nebo v družstevním vlastnictví. Zatímco byt v osobním vlastnictví bude po prodeji váš, u družstevního bytu kupujete pouze podíl, který se převádí na nového majitele. Někdy je možný převod bytu do osobního vlastnictví, ale žádná zákonná povinnost pro družstvo nevyplývá, takže vše závisí na stanovách a rozhodnutí na členské schůzi.
Jaké jsou výhody a nevýhody obou typů vlastnictví?
Výhody a nevýhody osobního vlastnictví
- Byt v osobním vlastnictví pro vás bude lepší volbou, pokud s ním chcete volně nakládat, případně ho mít jako investici.
- Na byt v osobním vlastnictví snadněji dostanete hypotéku, protože ho můžete zastavit v prospěch banky. Nevýhodou je pak vyšší cena a každoroční placení daně z nemovitosti.
- V katastru nemovitostí budete uvedeni jako vlastníci.
- Byt můžete bez omezení pronajímat. V případě, že ho koupíte jako investici k pronajímání, je možné byt odepisovat a snížit si tím daňový základ pro daň z příjmu.
- Při prodeji bytu v osobním vlastnictví, ve kterém zároveň žijete, nemusíte po 2 letech od nabytí nemovitosti platit daň z příjmu. U družstevního bytu je to 5 let.
Výhody a nevýhody družstevního vlastnictví
- Družstevní byty jsou o cca 5–30 % levnější. Nelze na ně totiž vzít hypotéku jinak než se zástavou jiné nemovitosti. Pokud tedy nepotřebujete úvěr nebo máte jinou nemovitost k zástavě, je družstevní byt výhodný.
- Nekupujete byt, pořizujete pouze podíl v družstvu. Převod podílu neprobíhá přes katastr nemovitostí a je jednodušší a rychlejší.
- Daň z nemovitosti je nižší a platí ji družstvo jako celek.
- U družstevního bytu je možné vyloučit problematické spolubydlící nebo neplatiče. Tedy ty, kteří hrubě porušují stanovy (soustavné rušení nočního klidu, nepovolené stavební úpravy, páchání trestných činů…).
- Na druhou stranu není družstevní byt vhodný jako investice, protože pronajímání bytu vám musí schválit družstvo.
Specifika koupě stavebního pozemku
Koupě stavebního pozemku není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo na první pohled jevit. Než tedy pozemek koupíte, prověřte si následující skutečnosti.
Základní fakta o pozemku najdete online v katastru nemovitostí. Podrobnější informace naleznete v Listu vlastnictví, který je zpoplatněný. List obsahuje různá břemena, zástavy či exekuce, stejně jako informace o tom, o jaký typ pozemku se jedná.
Další věc, na kterou je potřeba se zaměřit, jsou inženýrské sítě. Pokud na něj nejsou zavedené, počítejte se zařizováním a penězi navíc. Také záleží, jestli je pozemek stavební, či nikoli, to najdete v územním plánu města. Tam si také ověřte, že se opravdu jedná o plochu na bydlení. Čtení v územním plánu vyžaduje určité znalosti, pokud se v něm nevyznáte, obraťte se na stavební úřad dané obce, kde vám poradí.
V neposlední řadě pak záleží na svažitosti pozemku (ideálně by neměla přesáhnout 7 %) – čím svažitější, tím dražší bude jeho vyrovnání. Nezapomeňte zohlednit i možná rizika. Konkrétně, jestli se nejedná o záplavovou oblast nebo jestli v zimě nehrozí nesjízdnost příjezdové cesty.
Mějte na paměti, že i na pozemek se může vázat nájemní smlouva, a ta změnou majitele nezaniká. Pokud tedy plánujete začít hned s úpravami pozemku a stavbou, tato skutečnost by vám to mohla překazit.
Jak prověřit fyzický stav nemovitosti
I když na první pohled vypadá byt či dům naprosto v pořádku, nemusí tomu tak být. Kromě viditelných vad totiž může mít nemovitost skryté vady, které jako laik nemáte šanci odhalit. Je vhodné k prohlídce pozvat i někoho, kdo stavařině rozumí, případně si rovnou zaplatit odborné posouzení technického stavu nemovitosti. Za to zaplatíte v řádu tisíců korun, ale může vám to ušetřit klidně statisícové i vyšší výdaje, které by vás mohly čekat v případě, že byste vadu včas neodhalili.
Skryté vady nemovitosti vám prodávající ani nemusí zamlčet schválně, je také dost možné, že si jich ani on sám není vědomý. A než řešit zdlouhavé dokazování, případně soudní spory, je lepší si stav nechat ověřit před případnou koupí.
Jak zjistit, zda kupovaná nemovitost nemá právní vady
Jestliže vás nějaká nemovitost zaujala, nahlédněte do veřejných seznamů, kde se o ní ledacos dozvíte. V katastru nemovitostí získáte základní informace jako jméno vlastníka, omezení vlastnického práva, způsob ochrany nemovitosti (památkově chráněné nemovitosti) a podobně. Tyto informace zjistíte zdarma a online. Pro podrobnější informace (zástavní právo, věcné břemeno…) si můžete nechat vyjet zpoplatněný výpis na pobočkách Czech POINTu (na České postě nebo na úřadě).
U rodinných domů se vyplatí také zjistit, komu patří pozemek kolem domu i pod domem. Ne vždy má dům a pozemek stejného vlastníka, majitel pozemku má ale k domu předkupní právo.
Nahlédněte i do katastrální mapy, kde zjistíte, jaké stavby jsou na pozemku zapsány a jestli to souhlasí s realitou. Takto si snadno ověříte, zda na pozemku nestojí černé stavby, které neprošly kolaudací, případně u domu nebyla provedena přístavba bez ohlášení na stavebním úřadě.
Doporučujeme také ověřit rozměry a oplocení pozemku v katastru a porovnat to se skutečností. Takto zjistíte, že stavby nezasahují na cizí pozemek a jestli je příjezdová cesta součástí pozemku, nebo je zřízena služebnost přes cizí pozemek.
Kromě výše uvedeného nezapomeňte ověřit skutečnost, jestli na nemovitost neexistuje nájemní smlouva na dobu určitou, případně jiné smlouvy, které by vás jako nového vlastníka mohly omezit. Prodejem nemovitosti totiž smlouvy nezanikají.
O podrobnější informace požádejte prodávajícího. Vyžadovat můžete následující:
- originál nabývacího titulu (kupní smlouva, darovací smlouva, usnesení soudu o dědictví),
- aktuální list vlastnictví z katastru nemovitostí,
- dokumenty týkající se omezení vlastnických práv, která se na vás budou převádět (věcné břemeno, zástavní smlouva…),
- kolaudační souhlas (pro ještě nezkolaudované novostavby).
Proč je dobré prověřit prodávajícího
I když nebudete prodávajícímu platit napřímo a využijete advokátní úschovu kupní ceny (tu podrobněji probíráme později v článku), která minimalizuje rizika nákupu, je i tak dobré prodávajícího trochu proklepnout.
Zejména se vyplatí nahlédnout do centrální evidence exekucí, kde majitele prověříte, že nemá exekuci, která by celou transakci mohla velmi znepříjemnit. Problém také nastává, když uzavřete smlouvu s prodávajícím, na kterého se vztahuje tzv. generální inhibitorium. To totiž majiteli po doručení usnesení o nařízení exekuce zakazuje nakládat se svým majetkem. Řešení takové situace může zabrat i roky.
Mezi opomíjené skutečnosti také patří zjišťování, zda prodávající nemá nějaký dluh vůči domu. Po koupi bytu by dluh přešel automaticky na vás. Kdyby prodávající dluh nemohl zaplatit, domluvte se s ním na snížení kupní ceny o tuto částku.
Zjistěte náklady na provoz nemovitosti
Kromě koupě nemovitosti vás čekají náklady na její provoz. Určitě je dobré zjistit si je předem, abyste se o koupi rozhodli informovaně.
Zaměřte se na následující:
- Náklady na vytápění patří mezi největší položku v celkových nákladech. Proto si od prodávajícího nechte předložit vyúčtování za vytápění a také průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který je vám prodávající stejně povinný předložit. Tam se dozvíte energetické ztráty budovy i jestli je objekt zateplený. Vyúčtování ale může být zavádějící, protože se v objektu v uplynulém roce nemusel nikdo dlouhodobě zdržovat, případně nemovitost užíval někdo, kdo šetřil více, než je běžné. Berte proto tyto údaje spíše s rezervou.
- Fond oprav je další významná položka v nákladech. Zejména pokud si společenství vlastníků nebo družstvo vzalo úvěr na rekonstrukci domu, může se jednat o navýšení měsíčních nákladů v řádu tisíců. Proto doporučujeme zjistit výši splátek včas. Neprohloupíte ani pokud si necháte předložit zápis z poslední schůze nebo kontaktujete odpovědné členy, abyste se informovali, jestli se například úvěr teprve neodsouhlasil a náklady se budou navyšovat až v následujícím období.
- Mezi další náklady, které by vás mohli časem překvapit, jsou například platby za ostrahu objektu a podobně. Proto se podívejte na všechny položky vyúčtování, ať vás nic nezaskočí.
Prověřte si sousedy
Než podepíšete rezervační smlouvu, pokuste se zjistit, jestli byt nekupujete i s problémovými sousedy. Časté porušování nočního klidu, hlasité hádky na denním pořádku a další problémové chování vás dokáže nejen potrápit, ale také může negativně ovlivnit hodnotu nemovitosti.
Kde zjistit poměry v domě?
Zeptejte se prodávajícího. Ten sice pravděpodobně nebude chtít prozradit sám od sebe, že sousedské poměry nejsou optimální, ale napoví vám řeč jeho těla. Vyhýbavé a nekonzistentní odpovědi nevěstí nic dobrého. Také se zeptejte na vedení společenství vlastníků nebo družstva, kteří o dění v domě mají dobrý přehled. A v neposlední řadě zkuste v domě chvilku pobýt v roli pozorovatele. Zaměřte se na to, jestli se po domě nerozléhají nepříjemné pachy i na to, jak spolu lidé interagují. Také není na škodu se s potenciálními sousedy seznámit napřímo.
Jak poznat, že je cena adekvátní?
Jednoznačný způsob, jak se určuje prodejní cena nemovitosti, neexistuje. Její výše závisí na řadě proměnných, například na stavu nemovitosti, atraktivitě lokality, občanské vybavenosti, dostupnosti MHD i třeba na sousedských poměrech. Prodávající si tak může určit nabídkovou cenu, která se mu líbí. A na vás je, jestli ji akceptujete, nebo zkusíte vyjednávat.
Protože u bytů se nedá cena porovnat tak snadno, můžete si celkovou částku vydělit metry čtverečními a porovnat jednotlivé nabídky podle toho. Počítejte s tím, že u rozlohy balkonu, teras nebo předzahrádek je cena na metr čtvereční přibližně poloviční než u užitné plochy.
S odhadem ceny vám pomůže realitní makléř. Pokud kupujete byt bez realitky, není problém se s prodávajícím domluvit a poptat názor několika makléřů na jejich odhad ceny a od této částky pak odečíst cca 3 %, které by realitní kancelář získala jako provizi. Nacenění bývá často i zdarma.
Pozor na manipulaci
Pokud prodejce nevyužívá služeb realitního makléře, pravděpodobně si cenu nastavil sám podle svého odhadu. A pokud se do nemovitosti na první pohled zamilujete, možná si ani nevšimnete, že je cena neadekvátní, a bez rozmyslu složíte zálohu. Zkuste proto ke koupi přistupovat s chladnou hlavou a vezměte si s sebou někoho, kdo celou transakci vnímá bez emocí. Protože jakmile složíte zálohu, nižší cenu už nevyjednáte.
Oblíbenou vyjednávací taktikou je snaha vytvořit na kupujícího tlak. Může jít například o časový tlak, kdy prodejce tvrdí, že domluvená cena platí jen do zítřka, nebo o vyvolání pocitu, že má na nemovitost mnoho zájemců a pokud se nerozhodnete okamžitě, prodá ji dalšímu zájemci.
Další způsob, jak se vám prodejce dostane pod kůži je, když vám dá pocit výjimečnosti a tvrdí, že o nabídce ještě nikdo jiný neví a díky tomu můžete dostat slevu. Představa je to lákavá, sleva ale většinou nebývá reálná.
Zkuste proto ke koupi přistupovat více racionálně a nechte si dost času na rozmyšlenou i prověření případných vad a dalších skutečností, kterým jsme se věnovali v odstavcích výše.
Jak koupi nemovitosti financovat
Protože většina kupujících nedisponuje tak velkou částkou, aby si nemovitost mohla pořídit přímo, financuje se její pořízení pomocí hypotečního úvěru. Ne vždy je potřeba zůstat u své banky, udělejte si nejprve průzkum, u které banky získáte hypotéku nejvýhodněji, a také na jakou výši vám ji poskytne. Zpravidla potřebujete mít 10–20 % kupní částky z vlastních zdrojů.
Podmínky pro schvalování hypoték jsou ale čím dál přísnější, a ne každá žádost skončí schválením. Pokud vám banka hypotéku neschválí, můžete zvolit další možnosti, a to:
- překlenovací úvěr ze stavebního spoření,
- zastavení jiné nemovitosti,
- zvolit levnější nemovitost,
- požádat o hypotéku s partnerem/partnerkou.
TIP: Nechte si předschválit hypotéku na maximální možnou částku a pak až vybírejte nemovitost. Je lepší zjistit, že budete nakonec čerpat třeba jen 80 % částky, než když vám hypotéka koupi nepokryje.
Kdy je dobré obrátit se na advokáta
Koupě nemovitosti je důležitá transakce, kterou je potřeba mít řádně smluvně ošetřenou. V této fázi koupě je tedy dobré přizvat na pomoc zkušeného advokáta z oboru realitního práva. Advokát se postará nejen o vyhotovení potřebné smluvní dokumentace, ale také o bezpečný převod finančních prostředků prodávajícímu pomocí advokátní úschovy.
Právě převod peněz je nejriskantnější částí celého prodeje nemovitosti, proto se vyplatí využít služeb třetí strany. Advokátní úschova kupní ceny slouží pro bezpečné uložení finanční částky po dobu, než bude převedeno vlastnictví, a chrání tak jak kupujícího, tak i prodávajícího. Peníze se během této doby nachází na speciálním účtu, který se vytvoří jen pro tuto konkrétní transakci.
Částky za vyhotovení smluv a advokátní úschovu nejsou v poměru ke kupní částce nijak vysoké a pohybují se řádově mezi 10 000 až 20 000 Kč. Vzhledem k tomu, že díky těmto službám naprosto minimalizujete rizika spojená s koupí, je tato částka poměrně zanedbatelná.
Stručně o smluvní dokumentaci
Jestliže jste se s prodávajícím dohodli na všech náležitostech ústně, nebrání nic v dalším kroku, kterým jsou podpisy smluv. S jakými smlouvami se při koupi nemovitosti setkáte nejčastěji?
Rezervační smlouva
Po prohlídce jste nadšení a chcete podepsat rezervační smlouvu, která zajistí, že majitel nebude moct nemovitost nabízet dalším zájemcům. Nenechte pracovat emoce a strach, že by vám ji hned vyfoukl někdo jiný, a dobře vše promyslete. Podpisem rezervační smlouvy se zavazujete ke koupi. A při jejím nedodržení přijdete o peníze.
Co tedy před podpisem rezervační smlouvy nezapomenout?
Stanovení podmínek: Rezervační smlouva by měla obsahovat přesnou definici nemovitosti, způsob financování, termín podpisu kupní smlouvy (myslete na dostatečnou rezervu, abyste si stihli zajistit financování nemovitosti), předání a převzetí nemovitosti i odstoupení od smlouvy. Také definujte odpovědnost za vady i jaké vybavení po prodeji v nemovitosti zůstane. Trvejte na tom, aby vše bylo v písemné formě, protože jinak se vám to v případě potřeby bude jen těžko dokazovat.
Rezervační poplatek: S podpisem rezervační smlouvy se pojí rezervační poplatek, který bývá nejčastěji v rozmezí 3–5 % kupní ceny nemovitosti. Tento poplatek slouží také jako první splátka nemovitosti, ale jen za předpokladu, že dostojíte svým závazkům. Pokud budete chtít z nějakého důvodu odstoupit, rezervační poplatek propadá prodávajícímu. V případě, že odstupuje prodávající, poplatek vám musí vrátit. Další případy, kdy máte na vrácení rezervačního poplatku nárok, je v případě, že objevíte skryté vady a s prodávajícím se nedohodnete na řešení, nebo když vám banka neschválí hypotéku v takové výši, jakou jste potřebovali.
Smlouva o smlouvě budoucí kupní
Smlouva o smlouvě budoucí kupní se v některých případech podepisuje v mezidobí po podepsání rezervační smlouvy a před podpisem kupní smlouvy, většinou je ale tento krok nadbytečný. Tuto smlouvu využijete hlavně u developerských projektů, kdy kupujete byt nebo dům, který ještě není hotový. V této předkupní smlouvě se uvedou podmínky, které musí obě strany splnit, aby mohlo dojít ke koupi. Co vše musí být ve smlouvě uvedeno stanovuje zákon.
Kupní smlouva
Nejdůležitější smlouvou celé koupě nemovitosti je samozřejmě kupní smlouva (nebo smlouva o převodu družstevního podílu). Ta by měla být vytvořena na míru a není tak vhodné stáhnout z internetu vzorovou smlouvu, která nezohledňuje váš konkrétní případ. Kupní smlouva zhotovená právníkem vás ušetří případných negativních dopadů, které by mohla neodborně sestavená smlouva způsobit. Čím více otázek v kupní smlouvě upravíte, tím lépe z hlediska snížení rizika případných budoucích sporů.
Zástavní smlouva
Pokud financujete koupi bytu, domu nebo pozemku hypotékou, musíte zajistit zástavní smlouvu, kterou uzavírá kupující s bankou i s prodávajícím. Po podpisu všemi stranami se smlouva vkládá do katastru nemovitostí. Na základě návrhu na vklad zástavního práva banka uvolní peníze do úschovy. V případě, že je nemovitost zatížená hypotékou prodávajícího, odejde část peněz pokrývající tento dluh přímo bance prodávajícího.
Smlouva o úschově
Pokud zvolíte platbu pomocí úschovy, je potřeba uzavřít smlouvu o úschově, kterou podepisuje prodávající, kupující a uschovatel. Ta zajistí, že převod peněz proběhne jen v případě splnění všech dohodnutých náležitostí.
Jak probíhá přepis nemovitosti
Po podpisu kupní smlouvy a složení kupní ceny do úschovy se podepisuje návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí (netýká se družstevního vlastnictví, kde se jen převádí práva k užívání).
K přepisu nemovitosti tedy potřebujete kupní smlouvu s úředně ověřenými podpisy (ověření získáte na obecním či městském úřadě, u notáře a také na Czech POINTu na pobočkách České pošty), peníze vložené na úschovním účtu a návrh na vklad do katastru, který je dostupný i online a lze ho provést pomocí aplikace. Jeden návrh odevzdáte úřadu, druhý slouží jako vaše potvrzení. Nejsou potřeba ověřené podpisy, budete ale muset zaplatit pomocí kolku správní poplatek ve výši 2 000 Kč.
Jako potvrzení dostanete návrh opatřený razítkem úřadu. Do 30 dnů katastrální úřad odešle rozhodnutí o změně vlastnického práva, případně upozorní na chyby, abyste je mohli opravit. I z tohoto důvodu se vyplatí mít kvalitně zpracovanou smlouvu od advokáta, kterou předejdete nutnosti oprav.
Co vás čeká po přepisu nemovitosti
Jakmile je přepis vyřízený, čeká vás ještě několik úkonů, než budete mít hotovo. Prodávající by vám měl zaslat veškerou dokumentaci, kterou k nemovitosti má. Konkrétně se jedná o stavební a projektovou dokumentaci, stavební povolení a kolaudační rozhodnutí. Vyžádat si můžete i revizní zprávy, záruční listy i další potřebné dokumenty. Ze zákona vám také musí předat energetický štítek PENB, a to nejpozději v den podpisu kupní smlouvy. Pak následuje předání nemovitosti, přepis energií, pojištění nemovitosti a v některých případech i daňové povinnosti.
Předání nemovitosti
Datum předání nemovitosti záleží na vaší předchozí domluvě. Ta by měla být ideálně ošetřená ve smlouvě. Ne vždy totiž nemovitost převezmete v den převodu vlastnictví. Prodávající vám ji může předat dříve, častější je ale její pozdější předání, například po vyklizení.
Prodávající by vám ideálně s nemovitostí měl dát k podpisu i předávací protokol, ve kterém uvede technický stav nemovitosti, veškeré vybavení, technické zprávy, kompletní fotodokumentaci a také stav měřidel (elektřina, voda, plyn, teplo).
Přepis energií a služeb
Po prodeji bytu si původní majitel odhlašuje služby, protože je dále nebude využívat. Přepis elektřiny a plynu nebo změnu odběratele můžete provést společně s prodávajícím, není to ale povinnost a je na vás, se kterými odběrateli smlouvu podepíšete.
Sjednání pojištění
Od provedení vkladu na katastru vám vzniká právní zodpovědnost z vlastnictví nemovitosti. Vhodné je proto sjednat nejen pojištění nemovitosti, ale také pojištění odpovědnosti za škody. Tím se ochráníte například, kdyby ze střechy vašeho domu spadla na kolemjdoucího uvolněná taška, za což má nárok žádat odškodnění.
Daňové povinnosti
Daň z nabytí nemovitosti se od roku 2020 už neplatí. Stále však máte daňovou povinnost každoročně platit daň z nemovitosti. Pro nemovitost nabytou v roce 2022 je potřeba podat daňové přiznání do 31. ledna následujícího roku. Poté se vyměřená částka platí každoročně nejpozději do 31. 5. (při dani do 5 000 Kč) nebo ve dvou splátkách, kdy první se platí v květnu a druhá do 30. 9. (v případě daně nad 5 000Kč). To vše platí pro byty v osobním vlastnictví. Daně u družstevního bytu platí za své členy družstvo.
Po přečtení článku vám je jasné, že koupě nemovitosti není věc, kterou byste měli hotovou za týden. Na otázku, jak dlouho trvá koupě bytu nebo domu, je ale poměrně těžké odpovědět. Vždy záleží na konkrétní situaci. Zhruba se vyplatí počítat s nějakými 3 měsíci, není ale výjimkou, když se celý proces protáhne i na dvojnásobek.