Převod kupní ceny nemovitosti napřímo je riskantní záležitost pro kupujícího, stejně jako pro prodávajícího. A právě proto je tu možnost využití advokátní úschovy, která chrání obě strany. Co to je a jak probíhá?
Obsah:
- Co je advokátní úschova
- Proč se vyplatí úschovu využít?
- Jak advokátní úschova probíhá?
- Jak je zajištěná bezpečnost úschovy pro všechny strany
- Pojištění a pojistné limity
- Jaká rizika kryje pojištění a na jaká se nevztahuje?
- Cena advokátní úschovy
- Rozdíl mezi bankovní, notářskou a advokátní úschovou
- Proč zvolit advokátní úschovu u společnosti Právo realit?
Co je advokátní úschova
Advokátní úschova je způsob zaplacení domluvené finanční částky přes neutrální stranu – v tomto případě advokáta. Částka je vyplacena až v případě, že obě zúčastněné strany dodrží sjednané podmínky. Do té doby se peníze nachází na zvláštním úschovním účtu, kde jsou oddělené od ostatních finančních prostředků.
Proč se vyplatí úschovu využít?
Využitím advokátní úschovy se stává vypořádání kupní ceny bezpečné pro obě strany. Pro prodávajícího to znamená, že u prodávané nemovitosti dojde k podání návrhu na vklad do vlastnického práva, až když kupující složí peníze do úschovy a tím pádem prodávajícímu doloží, že má ke koupi dostatek prostředků. Kupujícího úschova pak ochrání před případným podvodníkem, který by po převedení peněz přestal komunikovat a nedošlo by tak ke změně zápisu v katastru nemovitostí.
Jak advokátní úschova probíhá?
Aby mohla úschova kupní ceny proběhnout, uzavírá klient s advokátem smlouvu o advokátní úschově. Ta se připravuje vždy na základě kupní smlouvy k bytu nebo jiné nemovitosti, popř. smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Smlouva o úschově stanovuje práva a povinnosti zúčastněných stran. Tedy podmínky, za kterých může dojít ke zdárnému převedení financí od kupujícího na prodávajícího (termín zaslání financí, částka, termín převodu nemovitosti v katastru…).
Vklad lze provést v české i cizí měně, a to bezhotovostním převodem. Jakmile jsou podmínky splněny, budou peníze uvolněny. Lze je také uvolňovat postupně. V případě, že se transakce nestihne uskutečnit v uvedeném termínu, nebo se neuskuteční vůbec, nesmí uschovatel použít prostředky k jiným účelům.
Podmínkou pro realizaci úschovy u advokáta, stejně jako u banky či notáře, je řádná identifikace a kontrola klienta na základě zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (tzv. zákon proti praní špinavých peněz). Advokát je v této souvislosti povinen zjistit skutečného majitele financí a jejich původ.
Jak je zajištěná bezpečnost úschovy pro všechny strany
Každou úschovu peněz je advokát povinný nahlásit České advokátní komoře, a to včetně uvedení čísla úschovního účtu a data přijetí finančních prostředků. Všechny úschovy jsou tak dohledatelné a kontrolovatelné.
Každá jednotlivá úschova má svůj samostatný účet, který je navíc oddělený od majetku advokáta. V případě, že by se advokát dostal do finančních potíží, nehrozí, že by byla částka zahrnuta do majetkové podstaty při insolvenci a je nedotknutelná i z hlediska exekucí.
Pojištění a pojistné limity
Každý advokát poskytující možnost úschovy kupní ceny musí být zapsaný v seznamu advokátů vedeném Českou advokátní komorou a mít ze zákona sjednané pojištění profesní zodpovědnosti minimálně do výše 7 000 000 Kč. Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí ovšem tato částka nemusí vždy stačit. Zejména v Praze a dalších velkých městech se s cenou za nemovitost dostanete násobně výš. Proto než svěříte své peníze do úschovy, přesvědčte se, že má uschovatel pojištění minimálně ve stejné výši, jako je uschovaná částka. Naše advokátní kancelář je z tohoto důvodu pojištěná až do výše 50 000 000 Kč, která je dostatečná pro většinu úschov.
Jaká rizika kryje pojištění a na jaká se nevztahuje?
I když je advokát ze zákona pojištěný, neznamená to, že se jedná o transakci s nulovým rizikem.
Standardní pojištění kryje následující situace:
- nesprávné posouzení podmínek pro vyplacení peněz z úschovy,
- neoprávněnou výplatu,
- pozdní výplatu.
Pojištění se zásadně nevztahuje na zpronevěru. Proti úmyslnému trestnému činu ovšem nelze sjednat žádné pojištění. Proto vybírejte pečlivě, komu své peníze budete svěřovat.
Cena advokátní úschovy
Cena advokátní úschovy je vždy smluvní. Záleží tedy na domluvě advokáta s klientem. Na rozdíl od bankovní a notářské úschovy peněz se odměna advokáta neřídí žádným tarifem. Díky tomu může být výrazně levnější než tyto dvě zmiňované varianty. Cena advokátní úschovy se zpravidla pohybuje od 5 000 do 15 000 Kč + DPH.
Rozdíl mezi bankovní, notářskou a advokátní úschovou
Čím se liší jednotlivé typy úschov a která je pro vás nejvýhodnější?
Bankovní úschova
Pokud budeme brát v potaz množství finančních prostředků, které má banka k dispozici, jedná se o nejbezpečnější způsob úschovy (nezapomínejte však na krach Sberbank, Union banky či IPB). Banky nepovažují nicméně úschovu z pohledu výnosů za příliš zajímavý produkt, proto ho ne všechny banky poskytují, případně ho často poskytují jen klientům, kteří u nich mají zřízený hypoteční úvěr. Cena bankovní úschovy se vypočítává podle procentuální sazby a může se podle výše uschované částky vyšplhat poměrně vysoko. Banky také mají jednoznačně stanovené podmínky a úprava smluv je většinou nemožná, případně ji lze provést pouze za poplatek. Než se zpracují veškeré rozhodné podklady, může to zabrat více času, je tedy potřeba počítat s delším časem na uvolnění finančních prostředků.
+ vysoká bezpečnost
– vyšší cena; neflexibilní podmínky (často nutnost mít u stejné banky hypoteční úvěr); dlouhá doba sjednání, doba uvolnění peněz může být delší
Notářská úschova
Notářská úschova je na pomezí bankovní a advokátní. Notář, který úschovu poskytuje, má vždy sjednané profesní pojištění, které je povinné. Za svěřené finance navíc odpovídá svým vlastním majetkem. I když se možná setkáte s informací, že za tento typ úschovy ručí stát, není tomu tak. Na rozdíl od banky může notář flexibilněji reagovat a není problém smlouvu o úschově změnit. Stejně tak může pružněji reagovat na splnění podmínek pro vyplacení, a finance se tak uvolní prakticky hned po splnění podmínek.
Cena za notářkou úschovu je stanovená pevně vyhláškou Ministerstva spravedlnosti a je neměnná. Tzv. notářský tarif je:
- 1,2 % z prvních 100 000 Kč,
- 0,6 % z přebývající částky až do 500 000 Kč,
- 0,4 % z přebývající částky až do 1 000 000 Kč,
- 0,2 % z přebývající částky až do 10 000 000 Kč,
- 0,1 % z přebývající částky až do 30 000 000 Kč,
- částka nad 30 milionů Kč se nezapočítává do základní tarifní hodnoty.
Nezapomeňte, že k se k částce připočítává DPH ve výši 21 %. Např. notářská úschova 10 mil. Kč vás tak přijde na 28.556,- Kč vč. DPH.
+ povinné pojištění notáře a krytí financí do výše jeho majetku; možnost provádění úprav smlouvy; okamžité uvolnění peněz po splnění podmínek
– pojištění se nevztahuje na zpronevěru notáře; cena je určená vyhláškou, která je často ze všech typů úschov nejvyšší
Advokátní úschova
Advokátní úschova peněz probíhá podobně jako ta notářská. I advokát musí mít ze zákona sjednané pojištění profesní odpovědnosti v minimální výši 7 milionů Kč a finance jsou kryty do výše majetku advokáta. K úschově se zřizuje individuální úschovní účet, který je oddělený od majetku advokáta. Každá úschova se navíc eviduje u České advokátní komory. Na rozdíl od předchozích dvou úschov se cena neřídí procentem, ale závisí na dohodě s klientem. Díky flexibilitě advokáta není ani problém provádět úpravy smlouvy. Stejně tak není potřeba dlouho čekat na uvolnění peněz. Po splnění podmínek se obratem uvolní.
+ cenově nejvýhodnější; lze provádět úpravy ve smlouvě; rychlé uvolnění peněz po splnění podmínek; povinné pojištění advokáta
– pojištění se nevztahuje na zpronevěru
Proč zvolit advokátní úschovu u naší advokátní kanceláře?
- Naši advokáti mají 15 let zkušeností z oboru realitního práva.
- Máme základní profesní pojištění odpovědnosti do výše 50 000 000 Kč.
- Provádíme úschovy do výše sjednaného pojištění, které v případě potřeby navýšíme.
- Naši realitní advokáti se mohou kdykoliv vzájemně zastupovat.